Sprievodca kovmi a kameňmi

Sprievodca kovmi vás oboznámi s dôležitými a zaujímavými informáciami o kovoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou šperkov. V našich šperkoch dominuje ako obľúbený kov striebro a oceľ ako aj zliatiny kovov so špeciálnou povrchovou úpravou.

Striebro 925 

strieborny-prsten-fred-bennett.jpgStriebro je jedným z najpopulárnejších vzácnych kovov. Už od staroveku bolo spojené s bohatstvom, slávou a úspechom. Jeho jasná a lesklá strieborná farba a tvárny materiál ho predurčujú na výrobu šperkov. Či už je osadené kamienkami, alebo zdobené gravírovaným textom, je nádherné a všestranné. 

V našich šperkoch je použité pravé mincové striebro  s označením 925, ktoré je odskúšané na Puncovom úrade SR a označené podľa platnej legislatívy. Mincové striebro označené číslom 925 je zliatinou medi a striebra s obsahom 92,5 čistého striebra v zliatine.  Týmto je striebro stále žiarivé, ale zároveň pevnejšie. 

Striebro môže byť pokryté ródiom alebo kombinované so zlatom. Táto kombinácia sa s obľubou využíva najmä pri výrobe dámskych šperkov.Chirurgická oceľ 316L

ocelovy-prsten.jpgJe to lesklý, pevný a všestranný kov, ktorý sa používa najmä na výrobu náramkov, prsteňov a hodiniek. Obsahuje 10,5% chorómu, čo robí tento kov odolným voči korózii a zároveň veľmi pevným. Oceľ má niekoľko veľmi významných vlastností, pre ktoré je obľúbená:

- je to pevný kov, ktorý odoláva oderu, korózii aj oxidácii

- je hypoalergénna

- nevyžaduje nijakú špeciálnu starostlivosť

- má prijateľnú cenu

Chirurgická oceľ má mnoho vlastností, pre ktoré je skutočne dobrou voľbou. Je vhodným kovom pre mužov, ktorí vedú aktívny život a zároveň chcú byť štýloví. V kombinácii s kožou ju nájdete v mnohých náramkoch, je vhodná aj na gravírovanie a takisto môže byť aj v rôznych farebných variáciách.


Povrchová úprava kovov PVD

r3669_1.jpg


PVD  (z angl. Physical Vapor Deposition) je proces pokrytia kovu farbou, v šperkárstve používaný hlavne na dekoratívne účely. 

Toto fyzikálne nanášanie pár dodáva oceli farebný vzhľad aj pevnosť a trvácnosť. 

Je tenké len niekoľko mikrónov, no napriek tomu je takmer nemožné ho odstrániť a poškodiť.

Je to zároveň ekologicky šetrný náter.Doplnkové máteriály kovov

kozeny-nyramok-fred-bennett.jpg


Koža je materiál používaný kažodenne už od praveku. Je to veľmi pružný materiál, ktorý je zároveň trvácny a prírodný.  Je možné vytvoriť rôzne farebné variácie kože používať tento materiál na výrobu náramkov, remienkov, opaskov či peňaženiek.  Okrem naturálnej kože sa pomerne často používa aj umelá koža. Umelá koža je žiadaná hlavne kvôli imitovanému vzhľadu kože, nižšej cene a tiež sa využíva pri výrobe šperkov a iných produktov, kde je použitie pravej kože nevyhovujúce. Je známa tiež pod názvom koženka, vegánska koža alebo PU koža.


Drahokamy a polodrahokamy sú tiež neoddeliteľnou súčasťou šperkov.  Pri výrobe pásnkych šperkov patria medzi obľúbené kamene:

achat-topsperk.jpgAchát 

Je jedným z najkrajších výtvorov prírody. Nájdeme ho v rôznych farbách. Používaný už od dávnych čias, spomínaný v knihe kníh Biblii. Je jedným z najčastejšie používaných kameňov pri výrobe pánskych šperkov. Jeho čierna farba  a lesklý vzhľad pôsobia masculínne, preto našiel uplatnenie aj v masívnych pánskych prsteňoch, či manžetových gombíkoch.  


onyx-topsperk.jpg

Ónyx

Je podobný achátu, avšak línie kresieb vo vnútri sú na rouzdiel od achátu rovnobežné.  Tento kameň je zvyčajne pred použitím v šperkoch tepelne vylepšený, aby dosiahol nádherný vzhľad. 


tigrie-oko.jpgTigrie oko

Patrí medzi zlatožlté polodrahokamové odrody kremeňa.  Pôvodne bolo veľmi cenné a osádzalo sa do zlata. Jeho nádherná zlatožltá až zlatohnedá farba vyniká najmä pri odraze svetla zo slnečných lúčov.


lavove-kamene.jpgLávové kamene známe ako Lava Rock Beads

Tieto prírodné kamene so špongiovitou štruktúrou sa stali rýchlo obľúbenými.  Lava beads vznikli doslova zo schladenej roztavenej horniny. Sú veľmi pohodlné na nosenie a ich dizajn sa vyníma najmä v pánskych náramkoch.